قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ

دانستنی ـ مقاله ـ آزمایش ـ سرگرمی ـ انیمیشن

 


آزمایش های جالب برای کلاس علوم
 *برداشتن آتش با دست
برای این کار کافی است مقداری استون خالص را در شیشه ساعت ریخته و آن را شعله ور کنید و با دست از مایع شعله ور شده ی استون بردارید مشاهده می کنید که دستتان شعله ور شده ولی نمی سوزد! با این حال باز خطر ناکه!  

 *شعله ورساختن اسکناس 
به میزان مساوی آب و الکل سفید اتانول را در ظرفی می ریزیم . حال محلول ما آماده است اگر اسکناسی را برداشته و خوب با این محلول خیس کنید سپس آن را آتش بزنید. خواهید دید که ابتدا اسکناس شعله ور می شود ولی چند لحظه بعد شعله هم خاموش می شود بدون این که آسیبی به اسکناس برسد! 


 *آتش زدن خاک اره با آب
مقداری خا ک ارّه در ظرفی بریزید. مشاهده می شود که خاک ارّه با ریختن آب روی آن شعله ور می شود!
برای انجام این آزمایش جالب و دیدنی لازم است از قبل مقداری سدیم را در زیر خاک ارّه قرار دهید و از آن جا که سدیم به کمک آب شعله ور می شود می تواند خاک ارّه را نیز همراه با خود شعله ور کند!

 *بادکنک ضدّ آتش!!!
بادکنک ها بسیار ظریف و نازک هستند، حتماً می دونید که باید اون ها رو از کنار اشیای تیز و شعله دور نگه دارید،آتش می تونه بدنه ی بادکنک رو خراب و سست کنه و باعث بشه که اون بترکد. در هر حال در این آزمایش شما می تونید راهی رو امتحان کنید که درآن بادکنک رو به طور مستقیم روی شعله قرار می دهید اما جالب این جاست که نمی ترکد!!
برای این آزمایش شما به وسایل زیر نیاز دارید:
1-دو عدد بادکنک گرد باد نشده
2-تعدادی چوب کبریت
3-مقداری آب
روش کار:
یکی از بادکنک ها را باد کنید و دهانه ی آن را محکم ببندید،60 میلی لیتر (یک چهارم فنجان) آب ، داخل بادکنک دیگر بریزید،سپس آن را باد کرده دهانه ی آن را هم ببندید.
یک کبریت را روشن کرده آن را زیر بادکنک اول بگیرید،اجازه دهید که شعله با بادکنک تماس داشته باشد. چه اتّفاقی می افتد ؟ بله! بادکنکمان می ترکد!! و مطمئناً این اتّفاق زمانی می افتد که شعله حتّی با سطح آن هم برخورد نکرده بود.
حال،چوب کبریت دیگری را روشن کنید و آن را زیر دومین بادکنک که مقداری آب داخل آن بود بگیرید.بگذارید شعله با سطح آن تماس داشته باشد. اکنون چه اتّفاقی می افتد؟؟بله! این بار بادکنک نمی ترکد. ممکن است شما تنها تکه ای دوده را روی سطح خارجی بادکنک ببینید, درست بالای جایی که شعله قرار داشت.

تصویر
سؤال:
چرا بادکنکی که هیچ آبی داخل آن نبود در اثر شعله ترکید؟؟
جواب اینه که گرمای شعله وارد بادکنک اوّلی شد. این گرما به بدنه ی پلاستیکی هر دو بادکنک داده شد،بدنه ی بادکنک اوّل بدون آب بسیار داغ شد و این باعث شد که سطح آن برای تحمّل فشار هوای داخل بادکنک بسیار سست شده و سرانجام بترکد.
چرا بادکنکی که آب درون آن بود در برابر شعله مقاومت کرد و نترکید؟
زمانی که آب داخل بادکنک در برابر شعله قرار می گیرد، آب بیش ترین قسمت گرمایی آب را به خود می گیرد، به همین دلیل بدنه ی لاستیکی بادکنک زیاد داغ نمی شود و به همین علّت است که نمی ترکد.
آب جاذب بسیار خوب گرما است زیرا ظرفیت گرمایی بالایی دارد. از این رو گرمای زیادی لازم است برای این که دمای آب تغییر کند.
نکته: مراقب باشید زمانی که کبریت را روشن می کنید خودتون رو نسوزونید!!

 *تخم مرغ در بطری!!!
این یک راه خنده دار برای این است که یک تخم مرغ پخته شده ی سفت را درون یک بطری بکنید! بدون این که نیازی به فشار دادن تخم مرغ برای ورود آن از دهانه ی تنگ بطری داشته باشید!!
برای انجام این آزمایش به وسایل زیر نیاز دارید:
1- یک عدد تخم مرغ پخته (آب پز)
2- یک بطری شیشه ای که دهانه ی آن کوچک باشد(مثل بطری آب میوه)
3- یک تکه روزنامه به ابعاد(8 سانتی متر در 8 سانتی متر)
4-کبریت

پوسته ی تخم مرغ را بکنید و آن را روی دهانه ی بطری بگذارید،می بینید که ابعاد تخم مرغ بزرگ تر از ابعاد بطری است!
حال تکه ی روزنامه را به صورت ورقی نازک دربیاورید(8 سانتی متر در 1 سانتی متر)،به طوری که بتوانید آن را درون بطری بیندازید.
چوب کبریتی را روشن کرده باریکه ی روزنامه را آتش زده و تخم مرغ را از دهانه ی بطری برداشته، تکه ی کاغذ شعله ور را درون بطری بیندازید. پیش از این که آتش از دهانه ی بطری بیرون یاید تخم مرغ را سرجای اولش(روی دهانه بطری )بگذارید.حال مشاهده می کنید که در عرض چند ثانیه بدون این که به تخم مرغتان دست زده باشید،بطری آن را می بلعد!!!
هنگامی که تخم مرغ داخل بطری افتاد، در طول این دوره اگر ابعاد آن بزرگ باشد قطعه قطعه و خورد می شود، اما اگر اندازه ی تخم مرغتان کوچک یا متوسط باشد این اتفاق برای آن نخواهدافتاد.
بهتر از برای راحتی عمل قورت داده شدن تخم مرغ توسط بطری! دهانه ی بطری را با روغن مایع چرب کنید!!!این کار حرکت تخم مرغ را آسان تر می سازد.
این کار را می توانید با یک بادکنک پرشده از آب هم انجام دهید،به طوری که بادکنک باد نشده ای را از آب پر کنید آن قدر که به اندازه ی یک تخم مرغ شود، دهانه ی آن را سفت ببندید و همین کارها را تکرار کنید.

چرا بدون هیچ فشاری،تخم مرغ داخل بطری می شود؟؟

چون فشار هوا تخم مرغ را به داخل بطری فشار می دهد! قبل از این که کاغذ شعله ور را داخل بطری بیندازیم،فشار هوای درون بطری با فشار هوای بیرون بطری برابر بود،اما وقتی کاغذ شعله ور را درون بطری میندازیم،آتش هوای درون بطری را می سوزاند،این کار باعث می شود که هوای درون بطری منبسط شود. هنگامی که تخم مرغ روی دهانه ی بطری قرار می گیرد، محکم به دهانه می چسبد و مانع از ورود هوا به درون بطری می شود. در این هنگام فشار هوای درون بطری کم تر از فشار هوای بیرون از آن می شود و فشار زیاد خارج از بطری تخم مرغ را به درون بطری فشار می دهد!!!


:: موضوعات مرتبط: شیمی
نویسنده : رهبرمهر تاریخ : یکشنبه ۱۸ دی۱۳۹۰      


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به علوم زیبا مي باشد.